جدیدترین اخبار روز

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان

قیمت سکه به چقدر خواهد رسید؟

محمد هیراد حاتمی:

تیتر خبر کوتاه بود اما ارزش خبری آن فوق العاده زیاد به حساب می آمد: « ربع سکه 165000 تومان ». روز سه شنبه افزایش یکباره قیمت سکه در بازار داخلی و کمبود آن نگرانی های بسیاری ایجاد کرد اما سوال اینجاست که آیا طلا فروشان سکه دارند و از عرضه آن خودداری می کنند؟ یافتن پاسخ این سوال، بررسی آخرین وضعیت سکه در بازار و همچنین بازار این فلز گران بها سبب شد تا به سراغ محمد کشتی آرای، رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر  برویم تا او در این رابطه توضیح دهد. او اعتقاد دارد مردم برای فروش سکه خود به طلا فروشی ها مراجعه نمی کنند بر این اساس طلا فروشان هم سکه ای برای عرضه ندارند. رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر همچنین به افرادی که سرمایه های کوچک خود را به این سمت می کشند  هشدار می دهد مواظب باشند چون امکان دارد که زیان ببینند. متن کامل این گفت و گو را در ادامه خواهید خواند:  

 

  

موضوعی که در حال حاضر برای بسیاری از شهروندان شبهه ایجاد کرده این است که طلا فروشان در شرایط کنونی که قیمت سکه همین طور رو به افزایش است تمایلی برای خرید این فلز گران بها از مردم دارند یا خیر؟

بحث بسیار جالبی است. طلا فروشان باید « سکه » بخرند تا بتوانند آن را به فروش برسانند. این روزها با توجه به موضوع بالا رفتن قیمت ها و به نوعی داغ بودن موضوع اصلا کسی برای فروش سکه مراجعه نمی کند. بنا براین طلا فروشان با توجه به اینکه سکه ای دریافت نمی کنند به دنبال آن « سکه » ندارند که بفروشند. کسانی بودند که ممکن است از قبل سکه داشتند و هنگامیکه مشتریان به آنان مراجعه می کردند سکه به آنها فروختند ولی در حالت عادی یک طلا فروش باید سکه بخرد.

این منابع فقط از فروش سکه توسط شهروندان تامین می شود؟

خیر. طلا فروش یا باید سکه بخرد یا اینکه  از منابعی مانند بانک مرکزی و بانک کار گشایی این منابع باید تامین شود. این روز ها سکه هایی که در حال حاضر حراج می شوند اصلا وارد چرخه بازار نمی شوند که دوستان ما برای خرید و فروش داشته باشند.

پس این سکه ها به کجا  می روند؟  

بحث اینجاست. اکثر افرادی که در بانک کارگشایی دارند سکه می خرند کسانی هستند که خارج از این صنف هستند. این افراد به دلیل اینکه می خواهند سرمایه های خود را به طلا تبدیل کنند در بانک کارگشایی حضور پیدا می کنند و سکه می خرند و بر این اساس سکه هایی که خریداری می شود ازچرخه خرید و فروش خارج می شود. در واقع  برخی با خریداری سکه آن را به عنوان پس انداز یا سرمایه گذاری از چرخه خارج می کنند. در حال حاضر شما اگر 10 سکه برای هدیه بخواهید نمی توانید از یک واحد صنفی آن را تهیه کنید. ابتدا باید فردی به طلا فروشی مراجعه کند تا طلا فروش هم سکه برای عرضه داشته باشد.

یعنی شما اعتقاد دارید در شرایطی که قیمت سکه در حال پرواز است شهروندان حاضر به فروش سکه های خود نیستند؟  

بله. همین طور است. خود شما اگر تعدادی سکه داشته باشید تمایل به فروش آن دارید یا اینکه با خود می گویید این سکه ها را نگه دارم چرا که قیمت آن روز به روز در حال افزایش است. همین موضوع را می توان به کل جامعه بسط داد. همین موضوع حتی سبب شده در برخی موارد شاهد این باشیم که گفته شود طلا فروشان سکه های خود را جمع آوری کرده اند. در حالیکه اینطور نیست و واقعا برای فروش سکه طی دو هفته گذشته به طلا فروشی ها مراجعه نشده است و بر همین اساس طلا فروشان هم سکه برای فروش ندارند. علت آن هم این است جو روانی که به وجود آمده است سبب شده تا هر کسی هم که سکه دارد آن را حفظ کند. ممکن است اگر پول هم نیاز داشته باشد آن ر ا از منابع دیگر تامین کند اما سکه را نفروشد.

قیمت طلا طی این مدت که سکه با افزایش قیمت مواجه شده است تغییر چندانی نداشته است؟

جالب اینجاست که در تمام یک ماه گذشته قیمت طلا در داخل کشور هیچ گونه افزایش حباب گونه یا افزایش گاذب نداشته وقیمت ها مطابق قیمت های جهانی است. به طور مثال از روز سه شنبه تا کنون که قیمت طلا چند دلار افزایش پیدا کرده است در بازار داخلی هم این تاثیر مشاهده می شود. یا اگر کاهش قیمتی هم صورت بگیرد بلافاصله این تاثیر در بازار داخلی نیز مشاهده می شود.

طی روز های گذشته تحلیل های متفاوتی در رابطه با افزایش یکباره  قیمت سکه شنیده شده است. از نگاه رییس اتحادیه طلا و جواهر کشوری این افزایش قیمت چگونه اتفاق افتاد؟

اگر بخواهم صادقانه بگویم واقعیت این است که در برخی موارد یک جو روانی به وجود می آید که برخی مسائل آن را دامن می زند. اوایل امسال که سیاست پولی کشور بر اساس کاهش سود سپرده های  بانکی اعلام شد و از سوی دیگر حذف چهار صفر از پول یک شرایطی را به وجود آورد. خوشبختانه آقای بهبهانی در گفت و گوی اخیرشان اعلام کردند اگر چهار صفر از پول حذف شود ارزش پول کاسته نخواهد شد و در این رابطه مثال های خوبی ردند. این جو روانی باعث شد یکباره این التهاب به وجود آید. وقتی یک التهابی به وجود آید نا خود آگاه یک میل کاذب به وجود می آید. من در گفت و گو های خودم هشدار دادم این افزایش کاذب قیمت سکه باعث زیان گروهی خواهد شد. بالاخره این موضوع طی روزهای آینده حل خواهد شد بنا براین افرادی که سرمایه های کوچک خود را به این سمت می کشند مواظب باشند چون امکان دارد که زیان ببینند.

روز چهارشنبه بازار فروش سکه را با چه قیمتی آغاز خواهد کرد؟

همانطور که اشاره کردم مجدا قیمت طلا در بازار های جهانی مقداری افزایش پیدا کرده است و حدودا به 1496 دلار در هر اونس رسید. آخرین نرخی که من دارم 445000 تومان برای سکه طرح جدید است و برای نیم سکه این رقم 225000 تومان است. قیمت ربع سکه که تا 165000 تومان افزایش پیدا کرده بود از عصر روز گذشته حدود 152 هزار تومان شده بود که نشان دهنده کاهش قیمت سکه طی روز های آینده است. قیمت یک گرم طلای 18 عیار هم 40 هزار و 400 تومان است.

سکه طرح قدیم چطور؟

سکه طرح قدیم زیاد مبنای محاسبه نمی تواند قرار بگیرد اما حدود 475 هزار تومان است.

پیش بینی شما از قیمت سکه طی روز چهار شنبه این است که این فلز گران بها با کاهش قیمت همراه خواهد بود؟

بله. یکی از پیشنهاد ها این بود بانک هایی که فروش سکه را بر عهده دارند تعداد آنان زیاد شود تا عرضه هم افزایش پیدا کند. یکی از مشکلات افزایش قیمت همین کمبود عرضه است. اگر عرضه زیاد شود قیمت آن کاهش پیدا کرد. موضوعی که آقای بهمنی، رییس کل بانک مرکزی هم  به آن اشاره کردند که بر این اساس به نظر می رسد قیمت سکه از روز شنبه با کاهش مواجه شود.  

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۰ساعت 11:4  توسط خبرنگار  |