جدیدترین اخبار روز

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان

معاون استاندار تهران خبر داد: امکان تعطیلی در روزهای آینده

با وجود کنترل آلودگی هوا، اما افزایش سرما و پایداری هوا باعث افزایش آلودگی در این چند روز شد.
 محمدرضا محمودی معاون عمرانی استاندار با بیان این مطلب به خبر آنلاین اظهار داشت: با اینکه با تعطیلی مراکز دولتی و مدارس توانستیم شاخص الودگی را از 176 واحد روز هشتم آذر به 154 واحد در روز یازدهم برسانیم اما به دلیل افزایش چند درجه ای سرما و پایداری هوا نسبت به روز دهم که شاخص 134 واحد بود الودگی هوا افزایش یافته است.
 وی ادامه داد: در دوشنبه گذشته شاخص الودگی هوا 176 واحد بود که در روزهای سه شنبه و چهارشنبه به ترتیب به 136 و 134 واحد رسید اما سرمای هوا ناگهان شاخص را به 154 واحد رساند. وی خاطرنشان کرد: در شش ماه دوم سال به دلیل پایداری هوا، همواره با آلودگی زیاد همراه است که این امر مشکلات متعددی برای کلانشهرها از جمله تهران فراهم می‌کند.
 معاون استاندار تهران گفت: اکنون سه هفته است که وضعیت هوای تهران در مرحله هشدار و اضطرار قرار دارد بنابراین باید با ارایه راهکارهای مناسب در جهت کاهش آلودگی هوای تهران گام برداشت.
 محمودی با اشاره به جلسه اضطراری کمیته کاهش الودگی هوا در روز پنجشنبه گفت: بنابر پیش بینی سازمان هواشناسی و اطلاعات اخذ شده از ایستگاههای اندازه گیری در سطح شهر تهران در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه شرایط پایداری جوی در این شهر همچنان استمرار خواهد داشت و به لحاظ آلاینده ها، وضعیت همچنان در شرایط هشدار است. وی افزود: لذا این کمیته روز شنبه سیزدهم اذر تمام مهد کودکها، مراکز پیش دبستانی و مدارس ابتدایی در مناطق شهر تهران را تعطیل کرد.
 وی با اشاه به به اینکه همانند روزهای گذشته برای فردا(شنبه) و یکشنبه ادارات، نهادها و سازمانهای دولتی به جز بانکها درشهر تهران یک ساعت زودتر تعطیل خواهند شد تصریح کرد: این تصمیم تا روز یکشنبه اجرایی است و برای بعد از ان نیز با توجه به شرایط الایندگی هوا تصمیم خواهیم گرفت.
 وی با بیان اینکه سلامت شهروندان اهمیت زیادی دارد، گفت: اگر در کمیته اضطراری آلودگی هوا به این نتیجه برسیم که شاخص‌های آلایندگی هوا بالاست و برای مردم ضرر دارد مراکز را تعطیل خواهیم کرد. معاون عمرانی استاندار گفت: همچنین اجرای طرح زوج و فردخودروها برای تمامی شهر تهران ادامه خواهد یافت.
 وی با یادآوری اینکه مردم باید بین تنفس در هوای سالم و استفاده از وسایل شخصی یکی را انتخاب کنند، افزود: اگر بتوانیم طرح زوج و فرد را در همه مناطق تهران به مرحله اجرا درآوریم ، آنگاه عادت مردم به استفاده از وسایل نقلیه عمومی افزایش خواهد یافت.
 وی با بیان اینکه وارونگی هوا که موجب آلودگی هوای تهران شده تا اواسط هفته آینده ادامه دارد، افزود: درصورت لزوم احتمال تعطیلی مجدد وجود دارد و اگر به لزوم این مسئله برسیم از دولت درخواست تعطیلی می‌کنیم.
 وی تاکید کرد: اجرای طرح هدفمندی یارانه ها با افزایش تعرفه سوخت و سایر شاخص‌های انرژی می‌تواند در کاهش آلودگی تهران موثر باشد به عنوان مثال وقتی نرخ گاز مصرفی برای وسایل گرمایشی افزایش یافت، مردم می‌توانند جایگزین دیگری مانند برق را برای گرم کردن منازل استفاده کنند و از این طریق آلودگی ناشی از سوخت های فسیلی کاهش می‌یابد.
 وی افزود: از سوی دیگر منطقی شدن تعرفه سوخت وسایل نقلیه با کاهش سفرهای غیرضروری منجر به کاهش ترافیک شهر و به طبع آن کاهش آلودگی شهر می شود.
 محمودی پیش بینی کرد: برای سه ماه زمستان نیز بارش وجود دارد و دمای هوا شرایط نرمالی را خواهد داشت منتها در روزهایی که پایداری هوا را خواهیم داشت پتانسیل گروه آلودگی هوا نیز نسبت به سال‌های قبل بیشتر خواهد شد.
+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم آذر ۱۳۸۹ساعت 11:1  توسط خبرنگار  |