جدیدترین اخبار روز

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان

آلودگی همچنان در مرحله هشدار \امکان تعطیلی تهران در طول هفته

زهرا تالانی

بیش از دو سه هفته است که آسمان تهران در پشت ابرهای آلودگی محصور شده و به گفته مسئولان، آلودگی هوا در شرایط هشدار قرار دارد. در حالی که از مدت‌ها پیش سازمان هواشناسی از افزایش آلودگی هوا خبر داده بود اما مسئولان نتوانستند راهکار خوبی برای مقابله با آن بیابند و تنها راه چاره را تعطیلی دانستند. از این رو  چهارشنبه هفته پیش تعطیل اعلام شد.

 با این حال چون اعلام شد که هوای تهران همچنان در شرایط بحران قرار دارد شایعه تعطیلی روز شنبه قوت گرفت تا اینکه در جلسه  اضطراری که در معاونت عمرانی استانداری برگزار شد  تعطیلی روز شنبه منتفی شد.اما قرار شد تا ادارات و موسسات یکساعت زودتر به کار خود پایان دهند.

آلودگی  هوا تشدید می شود

به گزارش خبرنگار خبرآنلاین ، محمد رضا محمودی معاون امور استانداری و رئیس ستاد بحران تهران استان درباره جلسه ای که به همین منظور روز جمعه با حضور مسئولان استان تهران برگزار شده بود اظهار داشت: اوایل هفته آینده نیز سکون هوا را داریم و پیش‌بینی می‌کنیم آلودگی هوا در این ایام در شرایط هشدار یا اضطرار قرار گیرد، بنابراین در شرایط اضطرار امکان تعطیلی در روزهای آینده وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه وضعیت آلودگی هوا به طور دائم در حال اندازه‌گیری است گفت: پیش‌بینی‌ها حاکی از ادامه آلودگی هوا تهران طی چند روزه آینده است؛ متأسفانه تعطیلی‌ ‌یک روزه نیز چاره‌ساز رفع آلودگی هوای پایتخت نشد.

محمودی ادامه داد: در حال حاضر میزان شاخص آلودگی هوای تهران وضعیت آلودگی هوا را بالاتر از حد استاندارد قرار داده و پیش بینی می شود وضعیت آلودگی هوای پایتخت در روزهای شنبه و یکشنبه نیز بالاتر از حد استاندارد باقی بماند.

وی اظهار داشت: در صورت ادامه آلودگی هوا و شرایط اضطرار، جلوگیری از ورود خودروهای دودزا به شهر،محدودیت ورود خودروهای تک سرنشین به محدوده ترافیکی و توقیف خودروهای فاقد معاینه فنی از تصمیم‌هایی است که عملی خواهد شد.

معاون امور عمرانی استانداری تهران گفت: پیشنهاد جلوگیری از ورود موتورسیکلت‌ها به محدوده طرح ترافیکی نیز مطرح شده است تا به موتورسیکلت‌ها هم کارت مخصوص داده شود و از تردد غیرضروری آن‌ها به محدوده‌های طرح ترافیک جلوگیری می‌شود.

اگر تعطیلات نبود آلودگی بحرانی تر می شد

همچنین دکتر یوسف رشیدی، مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به اینکه از 14 آبان ماه سال جاری تا کنون به جز سه روز هوای تهران در شرایط «هشدار» قرار داشت گفت: پیش‌بینی‌های انجام شده و مدلسازی‌های ما نشان می‌دهد آلودگی هوا در روزهای شنبه و خصوصا یکشنبه تشدید می‌شود.

وی افزود: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد از 14 آبان ماه سال جاری تا کنون به جز روزهای 21، 27 و 29 آبان در سایر روزها میزان آلودگی هوای تهران در شرایط «هشدار» بوده و در برخی ایستگاه‌ها نیز مانند آزادی به حد «اضطرار» رسیده است.

در باره وضعیت آلودگی هوای تهران، با بیان اینکه کماکان شاخص آلودگی هوا در وضعیت هشدار است، اظهار کرد: هم اکنون وضعیت آلودگی هوا به لحاظ آلودگی ذارت معلق با قطر کمتر از 5/2 میکرون در حد 150 قرار دارد.

وی در باره موثر بودن یا نبودن تعطیلات در وضعیت آلودگی هوا ،گفت:  تعطیلی به نحوی موثر بوده است زیرا اگر این تعطیلی نبود قطعا وضعیت از هم اکنون بحرانی تر می شد.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران همچنین تصریح کرد: در حال حاضر نمی توانیم برای کاهش آلودگی هوا کاری خاصی کرد، زیرا متاسفانه وقت را از دست داده ایم سال هایی که باید کاری برای کاهش آلودگی هوا می کردیم به بهانه های متعدد از دست دادیم  و الان چوب غفلت کارهایی که باید می کردیم را می خوریم.

وی با بیان اینکه به برنامه جامع کاهش آلودگی توجهی نشد و حتی بازنگری مجدد این برنامه نیز مسکوت ماند، گفت: هم اکنون نمی توانیم برای کاهش آلودگی هوا کاری کنیم زیرا با وسایل حمل و نقل عمومی که داریم  توان جابجایی مردم را ندارد.

رشیدی از مردم تهران تقاضا کرد که زمانی که وضعیت هوا به مرحله هشدار می رسد مردم از ترددهای غیرضروری بپردازند چراکه در این چند روز تعطیلی ترافیک برخی از معابر و بزرگراه به نسبت روزهای عادی بیشتر بود.

خودروها و ترافیک تشدید کننده الودگی هوا

در ادامه پرویز رضازاده مدیرکل پیش بینی سازمان هواشناسی کشور در همین باره اعلام کرده است که چون هفته آینده نیز در تهران بارندگی نداریم همین مسئله موجب تشدید آلودگی هوا به خصوص در تهران که از نظر موقعیت جغرافیایی دارای شرایط ویژه ای است و کوهها اطراف آن را محصور کرده اند می شود.

وی با بیان اینکه فصل پاییز زمان پایداری هوا است و در کنار آن کمبود بارش نیز وجود دارد، گفت: همین مسئله موجب تشدید آلودگی هوا به خصوص در تهران که از نظر موقعیت جغرافیایی دارای شرایط ویژه ای است و کوهها اطراف آن را محصور کرده اند می شود.

وی تنها راه حل جلوگیری از تشدید آلودگی در تهران را تعطیلی مدارس و ادارات دانست وافزود: تردد بیش از حد خودروها در تهران موجب وارانگی هوا در این فصل می شود که دولت و شهرداری باید برای این وضعیت چاره ای بیندیشند.

رضا زاده تاکید می کند که  ترافیک و آلودگی هوا نسبت مستقیم دارند؛ وقتی ترافیک افزایش می‌یابد آلودگی هوا نیز افزایش می‌یابد. افزایش سفرهای روزانه منجر به تشدید ترافیک و پس از آن افزایش آلودگی هوا را در پی خواهد داشت.

 تعطلیلی چاره کار نیست

همچنین محمد هادی حیدر زاره رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران اظهار داشت: مهمترین دلیل آلودگی هوا سکون است، و پیش‌بینی می‌کنیم آلودگی هوا در این ایام در شرایط هشدار یا اضطرار قرار گیرد.

وی با انتقاد از نحوه بازنگری برنامه جامع کاهش آلودگی هوا گفت: روند بازنگری این برنامه با کندی پیش می رود که در شرایط کنونی کاملا غیرمنطقی است.

وی افزود: بازنگری برنامه جامع کاهش آلودگی هوا در تهران تنها به دو هفته زمان نیاز دارد اما سازمان محیط زیست 6 ماه برای این بازنگری تعیین کرده که با توجه به شرایط ویژه و خاصی که هم اکنون وجود دارد کاملا غیرمنطقی است.

رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان اینکه تعطیلی های مقطعی و موردی مدارس و ادارات در زمان وارونگی هوا نمی تواند راه حل مناسبی برای مشکل آلودگی هوای تهران باشد، گفت: امر بدیهی و واضح این است که این تعطیلات مداوم و مستمر به اقتصاد کشور ضربه می زند و باید چاره دیگری برای این مشکل یافت.

حیدرزاده درباره اقدامات شهرداری تهران در راستای کاهش آلودگی هوای پایتخت در فصول سرد، گفت: شهرداری تهران در سه محور معاینه فنی، حمل و نقل عمومی و مدیریت ترافیک و اصلاح مهندسی خیابانها و معابر عمومی فعالیتهای متنوع و زیادی را در طول سالهای گذشته اجرا کرده است که اگر چه کافی نیست اما قطعا موثر بوده است.

 

افزایش ماموریت ها با الودگی هوا

 در همین حال دکتر دهقان پور رییس اورژانس تهران درباره آمار مراجعان به اورژانس تهران به دلیل آلودگی هوا گفت: بر اساس آمار استخراج شده و مقایسه میان چهار روز اخیر با چهار روز هفته گذشته و در زمان مشابه، اختلاف قابل توجهی در زمینه مراجعین اورژانس به دلیل آلودگی هوا و تنگی نفس گزارش نشده است.

وی گفت: آلودگی هوا در بسیاری از افراد به صورت مشکلات سوزش چشم، آبریزش چشم، سردرد، احساس سوزش در مجاری تنفسی فوقانی و ... بروز می‌کند. بر این اساس اغلب مردم با اورژانس تماس نمی‌گیرند و ممکن است به صورت سرپایی به مراکز درمانی مراجعه کنند یا خود مشکل را به گونه‌ای برطرف کنند.

وی با بیان اینکه فازهای بیماری‌های تنفسی شدید با اورژانس تماس حاصل می‌کنند، ادامه داد: در بحث‌های آماری مراجعان به اورژانس نمی‌توان برچسب آلودگی هوا به بیمار زد چرا که ممکن است بیمار مبتلا به آسم بوده و آسم وی تشدید شده و یا دچار تنگی نفس شده باشد. این بیمار در فاصله زمانی کوتاهی در اختیار نیروهای اورژانس است و پس از آن به مرکز درمانی تخصصی مراجعه کرده و تحت درمان قرار می‌گیرد. در مجموع تفاوت قابل توجهی درباره میزان مراجعان اورژانس تهران به دنبال آلودگی هوا مشاهده نشده است.

رییس اورژانس تهران به کهنسالان و بیماران دارای سابقه بیماریهای قلبی، ریوی، آسم و زنان باردار، کودکان و ... توصیه کرد که در محیط های آلوده و مکانهایی از شهر که آلاینده‌های هوا بیشتر است از منزل خارج نشوند و گفت: همچنین لازم است فعالیت‌های بدنی متناسب با اکسیژن هوا باشد. به این ترتیب شاید لازم نباشد که در محیط‌هایی که آلاینده‌های هوا از غلظت بالاتری برخوردارند ورزش‌های سنگین انجام شود.

+ نوشته شده در  شنبه ششم آذر ۱۳۸۹ساعت 10:26  توسط خبرنگار  |