جدیدترین اخبار روز

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان

اعلام تحریم های متنوع روسیه علیه ایران

به نقل از رویترز، براساس دستور صادر شده از سوی دمتری مدودف، جزئیات اجرایی عمل به مواد قطعنامه 1929 شورای امنیت علیه ایران ابلاغ شده است.
 
متن کامل دستور رئیس جمهور روسیه درباره تحریم ایران در وب سایت کاخ کرملین نیز منتشر شده است.

براساس دستور صادر شده از سوی رئیس جمهور روسیه، صادرات "تانک، زره پوش رزمی، ضد هوایی از نوع سنگین، بالگردهای رزمی و ناوهای جنگی" و لوازم و قطعات آنها به ایران ممنوع خواهد بود.
 
انتقال زمینی یا هوایی این تسلیحات و تجهیزات جنگی برای ایران از طریق روسیه یا انتقال آنها به وسیله کشتی هایی با پرچم روسیه هم ممنوع خواهد بود.
 
بر این اساس، انتقال فناوری های مربوط به فعالیت های هسته ای یا موشک های بالستیک از روسیه به ایران هم منع شده است.

مدودف همچنین انتقال انواع موشک هایی که در پرونده تحریم ایران در سازمان ملل متحد آمده و لوازم و قطعات آنها را نیز به ایران ممنوع کرد.

همچنین سرمایه گذاری های ایران در فعالیت های بازرگانی مواد حساس هسته ای از جمله غنی سازی در روسیه ممنوع می شود و شماری از اتباع ایرانی به دلیل  ارتباط با فعالیت های هسته ای یا موشکی ایران از ورود به روسیه یا عبور ترانزیتی از آن منع می کند.

منع ورود فعالان هسته ای - نظامی ایران به روسیه

خبرگزاری ریانووستی درباره منع تعدادی از اتباع ایرانی به روسیه می نویسد: فهرست مرکب از دانشمندان و مقامات اداری است که می توان به عباس رضایی آشتیانی از مدیران ارشد اداره اکتشافات زمین شناسی و استخراج سازمان انرژی اتمی ایران، دکتر محمد اسلامی رئیس انسیتوی آموزشی و تحقیقات علمی صنایع دفاعی و سرتیپ محمدرضا نقدی فرمانده سازمان بسیج و معاون سابق آماد و پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستاد كل نیروهای مسلح اشاره کرد.

طبق عقیده شورای امنیت محمدرضا نقدی در تلاش ها برای دور زدن تحریم های برقرار شده علیه ایران در دو قطعنامه تحریمی اول شورای امنیت شرکت داشته است.

این دستور مدودف تنها ساعاتی پس از انتشار اظهارات ژنرال "نیکولای ماکاروف" رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح روسیه صادر شد که گفته بود روسیه در راستای اجرای دستورات دولتی، سامانه موشکی اس -300 را به ایران نمی دهد.

ریانووستی اضافه می کند: تعدادی از مجتمع ها و گروه های صنعتی ایران که به تولید تسلیحات و خریداری تجهیزات قابل استفاده برای تحقیقات هسته ای اقدام می کنند؛ شامل تحریم روسیه شده اند.

تحریم های روسیه همچنین شامل تعدادی از شرکت های تحت کنترل سازمان صنایع دفاعی ایران یا جزو سازمان صنایع هوا ـ فضای ایران و  یک شرکت فناوری های معاصر صنعتی شده است که مسئولیت طراحی و احداث رآکتور آب سنگین در شهر "اراک" واقع در جنوب تهران را بر عهده دارد.

علاوه بر این، مرکز نظامی فنی و تحقیقات علمی ایران و شرکت هایی متعلق به سپاه پاسداران در فهرست تحریم روسیه گنجانده شده اند.
 
در بیانیه کاخ کرملین آمده است که دستور مدودف در راستای اجرای مواد قطعنامه 1929 شورای امنیت درباره تحریم ایران صادر شد.
 
تحریم های مالی
 
برپایه این تحریم ها، طرف های دولتی و غیردولتی در روسیه از ارائه خدمات مالی به اشخاص یا شرکت های مرتبط با برنامه هسته ای ایران منع می شوند.
 
همچنین ارائه خدمات بیمه یا تمدید آن و استفاده از منابع مالی یا اوراق بهادار موجود در روسیه برای فعالیت های مرتبط با برنامه هسته ای ایران نیز ممنوع است. 

زمان اعلام تحریم روسیه

رویترز می نویسد: زمان اعلام قطعی ندادن اس -300 به ایران ، هوشمندانه انتخاب شده بود. حدود یک ماه از اقدام روسیه در راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر می گذرد و اخیرا نیز روسیه از فروش موشک های پیشرفته زمین به دریا به سوریه خبر داد که با مخالفت گسترده آمریکا و اسرائیل رو به رو شد.

"دمتری روگوزین" نماینده روسیه در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز در گفت وگو با تلویزیون دولتی روسیه گفت: روسیه حتما با به دست آوردن سلاح کشتار جمعی توسط دولت های دیگر مانند ایران مخالفت می کند زیرا ما بیش از دیگران به ایران نزدیک هستیم و می بایست به امنیت خود توجه کنیم.

روسیه پیش از این با وجود اعلام نارضایتی، ولی به تمامی قطعنامه های تحریم ایران در شورای امنیت، رای مثبت داده بود.

قبل از این مقامات فرانسوی اعلام کرده بودند ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه به نیکولا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه گفته بود که مسکو موشک های اس -300 را به ایران نخواهد داد.

مقامات روسیه تاکنون اظهار نظرهای متناقضی را درباره امکان انتقال اس -300 به ایران مطرح کرده بودند.

تهران در سال 2007 از عقد قرارداد با مسکو برای در اختیار گرفتن موشک های اس -300 از روسیه خبر داده بود. ایران همچنین علاوه بر پرداخت مبلغ خرید این سامانه موشکی ، نظامیانی را به روسیه اعزام کرد تا نحوه کار با این سامانه موشکی را بیاموزند.

غرامت روسیه بابت اس - 300

پیش از این روزنامه روسی " نزاویسمایا گازتا " نوشته بود: فسخ یکجانبه قرارداد اس -300 از طرف روسیه به این معنا است که ایران در خریدهای نظامی خود به سمت چین خواهد رفت و این موضوع یعنی محروم شدن روسیه از صدها میلیون دلار عایدی سالانه از همکاری های نظامی با ایران .

این روزنامه اضافه کرده بود: در صورتی که روسیه این قرار داد را فسخ کند باید علاوه بر مبلغ قرار داد که 800 میلیون دلار است حدود 400 میلیون دلار نیز به عنوان جریمه به ایران بپردازد .

این گزارش می افزاید : این مبالغ جدای از زیان های دیگری است که مثلا از ناحیه کاهش خریدهای نظامی ایران متوجه روسیه خواهد شد و از این ناحیه نیز برآورد می شود سالانه 300 تا 500 میلیون دلار از خریدهای نظامی ایران از روسیه کاهش یابد .

از سوی دیگر علاوه بر خریدهای نظامی ، سرد شدن روابط تهران – مسکو بر دیگر بخش های همکاری اقتصادی نیز موثر خواهد بود؛ به عنوان مثال ایران در اوایل ماه ژوئن شرکت های هوایی داخلی خود را از به  پرواز در آوردن  هواپیماهای مسافر بری  توپولف روسی  در پروازهای داخلی و بین المللی منع کرده است و از طرف دیگر وزارت راه و ترابری اعلام کرده است که خدمه پروازی روسی باید از خطوط هوایی ایران بروند و به جای آنها از خدمه پروازی ایرانی استفاده شود .

ایران 800 میلیون دلار بابت تحویل این سامانه دفاع ضد هوایی به روسیه پرداخت کرده  است . کارشناسان بر این باورند که استقرار سامانه اس 300 در ایران ، با تقویت دفاع ضد هوایی این کشور ، حمله هوایی یا موشکی به تاسیسات هسته ای ایران را سخت تر خواهد کرد .
+ نوشته شده در  شنبه سوم مهر ۱۳۸۹ساعت 13:36  توسط خبرنگار  |