جدیدترین اخبار روز

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان

قیمت گوشت گوسفندی همچنان غیر قابل مهار

علی پاکزاد: وزارت بازرگانی برای مهار گوشت قرمز در بازار تلاش فراوانی کرده است ولی به رغم انکه توانسته است قیمت گوشت گوساله را در بازار به خوبی مهار کند ولی در عمل مهار رشد قیمت گوشت گوسفندی غیر ممکن بوده است.

قیمت گوشت گوسفندی در سطح شهر تهران از ابتدای سال جاری تا نیمه شهریور ماه از هر کیلو 14هزار تومان به حدود 17هزار تومان رسیده است این در حالی است که توزیع رسمی گوشت گوسفندی در میادین شهرداری از 14 هزار تومان در ابتدای سال به 15 هزار تومان در هفته گذشته رسیده است و این مسئله نشان می دهد به رغم تلاش صورت گرفته برای تنظیم بازار گوشت گوسفندی موثر واقع نشده است.

این در حالی است که به گفته مسئولین بازرگانی استان تهران روزانه بالغ بر 100 تن گوشت قرمز در شهر تهران توزیع شده است و حتی برای جلوگیری از رشد قیمت گوشت قرمز از قرقیزستان گله های گوسفند زنده به کشور وارد شده است ولی در عمل هوز به نظر می رسد عرضه از مصرف عقب بوده است.

البته این روند به سال جاری محدود نمی شود و بررسی بازار در سال گذشته نشان می دهد قیمت گوشت گوسفند معادل 32 درصد رشد داشته است و روند رشد 17 درصدی قیمت این کالا در سال جای نشان می دهد روند رشد قیمت اغاز شده در سال گذشته بدون خلل در سال جاری با شیبی به نسبت ثابت ادامه پیدا کرده است و این مسئله  دقیقا گویای این مسئله است که حتی دوپینگ بازار باز گوشت های خارجی و واردات دام زنده هم نتوانسته است خلع ناشی از تب برفکی را در کشور جبران کند.

جدول تغییرات قیمت گوشت در تهران

نکته قابل توجه انکه پیش بینی ها نشان می دهد در نیمه دوم سال هم دولت نخاهد توانست قیمت گوشت گوسفندی را مهار کند، بهمن محمدی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه تا پایان سال جاری این دوره گرانی ادامه دارد ،گفت: در صورت ادامه روند خشکسالی نمی توان آینده خوبی برای بازار گوشت قرمز و مرغ تصور نمود.

وی با بیان اینکه سالانه افزایش طبیعی قیمت در بخش مواد غذایی و مخصوصا پروتئینی متناسب با نرخ تورم وجود دارد اظهار داشت:ما در یکسال ونیم اخیر به دلیل گرانی علوفه و واردات خوراک دام به شدت با افزایش قیمت رو به رو بوده ایم تا حدی که دامداران در برخی مناطق تمام دام های خود را به کشتارگاه ها بردند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه در حال حاضر در زمینه تولید دام ظرفیت هایی ایجاد شده و مجوز هایی برای تولید گوشت قرمز و ایجاد مرغداری در استان هایی که دارای ظرفیت هستند داده شده است اما متاسفانه حمایت بانک ها در اعطای تسهیلات ضعیف بوده و سرعت رسیدن به نتیجه مطلوب را کند نموده است، گفت: در صورت عدم حمایت از سوی دولت این طرح ها و توسعه آن با محدودیت مواجه می شود.

وی درادامه اظهار داشت:با تصویب طرح تحقیق و تفحص در خصوص واردات دام زنده و صندوق بیمه محصولات کشاورزی واز سوی دیگر سیاست تنظیم بازار از سوی دولت افزایش قیمت بالایی را در سال آینده پیش بینی نمی کنیم.

البته به رغم انکه در مورد گوشت گوسفندی روند رشد ادامه پیدا کرده است قیمت گوشت گوساله و مرغ در بازار تثبیت شده است و دولت توانسته است در نیمه اول سسال جاری قیمت گوشت گوساله را حدود  دو درصد کاهش دهد در حالی که این نوع گوشت درسال گذشته معادل 10 درصد رشد قیمت داشته است والبته در مورد گوشت مرغ هم در نیمه اول سال قیمت با نوسانی اندک رشدی معادل 6 درصد رشد کرده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 12:1  توسط خبرنگار  |